צרו קשר: 03-7369426

נחזור אליך:
שם:
טלפון:
דוא"ל:
אמצעים ועזרים

תל פחר מצפה גולני - פרוגרמה רעיונית, מסלולי סיור ושילוט

22.11.2009 |

פרוגרמה רעיונית נכתבה לקראת חידוש התצוגה ושבילי הסיור באתר הקרב בתל פחר, והתוותה רעיון מרכזי לאדריכל הנוף ולמעצב התצוגה.

בפרוגרמה הרעיונית לאתר מצפה גולני (תל פחר) מנותח התוכן של האתר, מוגדר הרעיון המרכזי להעברה למבקרים באתר, מוצע מערך של שבילי סיור באתר וכן מערך של שילוט ואמצעי המחשה.
פרוגרמה רעיונית תצוגה באתר
מדרגות בשביל הסיור יוצרות אצל המבקר תחושה התואמת את מהלך הקרב

מצפה גולני, הוא תל פחר, היה מוצב של הצבא הסורי, שנכבש במלחמת ששת הימים בידי גדוד 12 מחטיבת גולני בקרב עקוב מדם. כיום משמש המקום כאתר הנצחה לחללי הקרב ולחללי חטיבת גולני במלחמה.
בשנת 2004 יזמה המועצה האזורית גולן חידוש של התצוגה ושבילי הסיור באתר. העבודה נעשתה באחריות מהנדס המועצה ובשיתוף החברה הממשלתית לתיירות ונציגי עמותת לוחמי גולני.
למתכננים הסתבר כי התכנים, אופן הצגתם באתר ומסלול הסיור של המבקרים באתר, אינם מוגדרים דים, ואינם מעניקים למבקרים תחושה והבנה לגבי טיבו של הקרב שהתרחש במקום.
מזמיני העבודה הגדירו כי האתר יתפקד ללא כוח אדם קבוע, וביקשו ליצור מסלול ברור ונגיש ככל שניתן, המייצר הבנה לגבי חשיבות הקרב ומהלכיו.
 
בשלב תחקיר התוכן ערכנו סיור באתר עם נציגי הלוחמים, ששימשו כמפקדים בגדוד במהלך המלחמה.
בניתוח המקום למדנו כי כניסת המבקרים מחלקו המזרחי העליון של התל,
על מנת ליצור חווית ביקור שתמחיש, ולו במקצת, את הצורך לטפס אל התל ואת שליטת העמדות הסוריות במרחב, הצענו לשנות את תוואי שביל הביקור המרכזי, כך שיכלול עלייה קלה אל התל.
עוד בתחקיר התברר כי נפלו אי דיוקים בקביעת שמות החללים המונצחים באתר, ולשם כך הצענו לבנות שתי אנדרטאות באתר: האחת לחללי הקרב, והשנייה לחללי חטיבת גולני במלחמת ששת הימים.
 
בפרוגרמה הרעיונית קבענו את המסר המרכזי להעברה למבקרים באתר:
בתל פחר השתבשה תוכנית ההתקפה לאחר שהגדוד, שהיה בנחיתות טופוגרפית ספג מכת אש. הלוחמים והמפקדים גילו דבקות במשימה לכבוש את המוצב, תושייה בארגון כוחות מאולתרים לביצוע התקפות מכיוונים שונים וגבורה בביצוע – עד להשלמת הכיבוש.
כמו כן הוצע מערך של שבילי ביקור, שילוט ואמצעי המחשה.
לאחר אישור הפרוגרמה בוועדת ההיגוי, ליווה הצוות הדידקטי את האדריכל ואת המעצב בפעולתם לסלילת שבילי הסיור, הנגשת השביל המרכזי לנכים, הצבת שלטי תוכן ומפות, הקמת עמדת תצפית, הקמת האנדרטאות ורחבת טקסים, הקמת שתי עמדות שמע.
הצוות הדידקטי איפשר להגיע לפתרונות הבאים: הכשרת מסלול סיור העוקב אחר מהלך הקרב ויוצר הבנה נכונה של המרחב; מידע מסודר ובדוק על כל החללים בקרב ובמלחמה; טקסטים ומפות לשלטים, ערוכים ובדוקים היסטורית; הצבת השלטים במקומות מהם ניתן לצפות אל המרחב בו התרחשו האירועים המתוארים.
 
קישור חיצוני לאתר: מועצה אזורית גולן
קישור חיצוני לאתר: החברה הממשלתית לתיירות
קישור חיצוני לאתר: מוזיאון חטיבת גולני