צרו קשר: 03-7369426

נחזור אליך:
שם:
טלפון:
דוא"ל:
אמצעים ועזרים

כי רק בך - ערכת כרזות ליום הזיכרון

23.05.2010 |

ערכת כרזות ופעילות חינוכית ליום הזיכרון הכללי לחללי מערכות ישראל

ערכה ובה עשר כרזות (בגודל 48*68 ס"מ) המתאימות לתלייה כתערוכה, שעוצבו בידי ציפי בירק ביזננסקי, וחוברת ובה הסבר והצעות של פעילות חינוכית התואמת את התערוכה.
הערכה פותחה בהזמנת תחום מפעלי הנצחה, היחידה להנצחת החייל במשרד הביטחון, ערב יום הזיכרון תשנ"ט (1999). המזמינים ביקשו להפיק עזר פשוט ונוח, אשר יציע דרכים להתמודדות חינוכית, עדכנית ומקיפה עם תכניו ומרכיביו המיוחדים של יום הזיכרון.
 
הפתרון שהוצע הוא ערכה של כרזות גדולות רבות רושם. הן יכולות לעמוד בפני עצמן כעיצוב של חדר או מסדרון, וכן לשמש בסיס לפעילות חינוכית המשלימה את ההתבוננות. היתרון של ערכת כרזות בנוכחות החזותית שלהן. הן משרות אווירה התואמת את יום הזיכרון, גם אם אין כינוס יזום של הקבוצה לפעילות חינוכית.
 
בכרזות בחרנו להתייחס לשלושה מעגלים של זוכרים: המשפחות השכולות, החיילים העמיתים לקרב והציבור הרחב. עבור כל קבוצה של זוכרים תוכננו שלוש כרזות, המציגות את נקודת מבטה.
 

 
בכל כרזה יש שלוש דרכי ביטוי:
1. מילה בודדת, המהווה כותרת לכרזה, כגון: אחווה, גבורה, ברית ועוד.
2. תמונה, המהווה את עיקר המסר החזותי. בחרנו תמונות דרמטיות, שהכאב והצער בולט בהן. אין בתמונות פייסנות, אולם הן עוצבו באופן היוצר עמעום מסוים, וזאת כדי לאפשר לכל צופה להשלים את הפרטים ולהשתתף ביצירת העלילה בהתאם ליכולתו ולצרכיו.
3. קטע מתוך המקורות: החל בפסוקי תנ"ך וכלה בשירת הדור האחרון. כל קטע עומד בפני עצמו, ומעצים את המסר של המילה הבודדת והתמונה.
 
בנוסף, ביקשנו שכל כרזה תכיל התייחסות לזיכרון הפרטי, זה הקיים אצל כל אחד מאיתנו, וכן לזיכרון הקולקטיבי אשר מקבל ביטוי ביום הזיכרון. שתי נקודות מבט אלו מהוות עיקר בפעילות החינוכית המוצעת.