צרו קשר: 03-7369426

נחזור אליך:
שם:
טלפון:
דוא"ל:
10.02.2013 |

הרצאות בתחומי ההתמחות: תולדות תנועות הנוער בישראל ותולדות ההנצחה בישראל

 
הרצאה:
גלגולו של רעיון ההגשמה בתנועות הנוער. מאומה למדינה לקהילה
(מהגשמה חלוצית חקלאית להגשמה חברתית בדגש על חינוך)

אתם מוזמנים להסתכל על תנועות הנוער כתופעה ייחודית במדינת ישראל. חבורות של צעירים אשר פועלים ברוח של הדור הקודם וזה שלפניו ויוצרים כעין שרשרת בין-דורית מיוחדת ואיכותית.

בשנת 1953 כתב דוד בן גוריון, ראש הממשלה ושר הביטחון, לאלכס ברזל מהנוער העובד:
"... עלינו לאסוף נידחים, לקבץ גלויות, להעביר המונים לעבודה פיסית ולחקלאות, לבנות ארץ, לכבוש ים ואוויר, להפריח שממה ולקיים כוח שיגן עלינו מפני אויבינו המרובים המקיפים אותנו מכל צד ביבשה. וההכשרה החלוצית של הנוער לתפקידים אלה עומדת בתקופה זו (ותקופה זו תימשך מספר שנים לא מעטות) בראש משימותינו."
בן גוריון, ראוי להבהיר, לא התכוון שהמשימה היא רק של תנועות הנוער. מכתבו היה חלק מפרשה מרתקת וממאבק על מרכזיות תנועות הנוער וחשיבותן.

מים רבים זרמו מאז, פעולות רבות נעשו והתנועות, כולן, חוו משברים והצלחות. אחת לכמה שנים התעורר דיון ציבורי בשאלה: האם תנועות הנוער עדין רלבנטיות?

כיום, במאה ה-21, כבר לא נאמר כי תנועות הנוער אינן רלבנטיות. נהפוך הוא, ניתן לראות מפעלים מרגשים ופעולות התנדבותיות מעוררות הערכה, בהיקפים מרשימים. במרכז ובפריפריה, במגזרים שונים ואפילו במסגרת שיתופי פעולה בין-תנועתיים.

במהלך איסוף המידע למחקר  המסע אל ההגשמה החדשה; לחנך ל'ערכים' ולא ל'צורות', נחשפו דיונים ערכיים, לבטים ומשברים ובשיאו של תהליך הצליחו תנועות הנוער לבצע שינויים ארגוניים ותכניים שהעלו את התנועות על דרך חדשה.
הזדמן לי לפגוש פעילים בוגרים בתנועות השונות, למדתי שהם צמאים להכרת דרכן ההיסטורית של תנועות הנוער ולמפגש שיחבר מעט בין דורות קודמים לעשייתם היום.
בואו להרוות את הצמא ולו במעט.

לתיאום ופרטים התקשרו לצוות הדידקטי