צרו קשר: 03-7369426

נחזור אליך:
שם:
טלפון:
דוא"ל:

לעד – מאגר אזרחים חללי פעולות איבה

04.05.2010 |

הצוות הדידקטי ביצע עבור המוסד לביטוח לאומי תחקיר לאיתור שמות אזחרים חללי פעולות איבה, כתיבת קורות חייהם, שמירה על קשר עם בני המשפחות, פיתוח מאגר מידע, ופיתוח אתר אינטרנט.

בשנת 1999 החליטה ממשלת ישראל על ביצוע תחקיר לאיתור שמותיהם של אזרחים שנהרגו בפעולות איבה ואיסוף פרטים על בני משפחה (למטרות יצירת קשר עתידי) מתאריך 30.11.1947, למחרת ההחלטה באו"ם על הקמת המדינה ועד ימינו. זאת בהמשך לתחקיר קודם לאיתור אזרחים שנהרגו טרם קום המדינה.
 
בשלב הראשון גייסנו תחקירנים שיצאו לאסוף מידע בספריות, ארכיונים, עיתונים ומשרדי חברה קדישא. שמות החללים שאותרו בתחקיר הועברו לוועדה משותפת של משרד הביטחון והמוסד לביטוח לאומי. לכל שם צורף סיפור האירוע ותיעוד תקדימים של מקרים דומים, במידה והיו.
בסוף שנת 2000 הסתיים התחקיר ואושרו שמות החללים אזרחים חללי פעולות איבה להנצחה.
מאז מבצע הצוות הדידקטי פעולות אחדות הנוגעות להנצחת החללים:
 
1. מאגר מידע
כל המידע שנאסף הוכנס למאגר מידע שפותח לצורך הפרויקט. המאגר נמצא בעדכון מתמיד, וממנו נגזר המידע לתוצרים שונים.
 
2. קשר עם המשפחות וכתיבת קורות חיים
הצוות הדידקטי שומר על קשר עם משפחות החללים ומהווה מוקד לשאלותיהם ופניותיהם בנושא הנצחה. באמצעות המידע שנאסף מהמשפחות נכתבו ונערכו קורות חיים לכל אחד מהחללים. הטקסט הועבר לאישור קרובי המשפחה בטרם פורסם.
 
3. ספר יזכור
קורות החיים ותמונות החללים רוכזו בספרי יזכור.
ספר ראשון, בו הונצחו 922 אזרחים חללי פעולות איבה שנהרגו בתקופת מלחמת העצמאות ו-148 אזרחים שנהרגו בהפצצות מהאוויר במלחמת העולם השנייה.
ספר שני, בו הונצחו 1,447 אזרחים חללי פעולות איבה  שנהרגו בין השנים 1950 – 1999.
קורות חייהם של האזרחים חללי פעולות איבה משנת 2000 ועד היום, טרם פורסמו בספר.
 
4. אתר אינטרנט
כל המידע מפורסם באמצעות אתר אינטרנט. באתר ניתן לאתר את החללים לפי מפתחות שונים, לקרוא את קורות חייהם ונסיבות מותם, להדליק נר לזכרם וכן להעביר מידע נוסף למערכת האתר בצוות הדידקטי.
לצפייה באתר מאגר המידע לחצו כאן 

5. עמדות מידע
מאגר המידע משמש בסיס ליצירת עמדות מידע. המוסד לביטוח לאומי הקים שלוש עמדות מידע ממוחשבות בהן ניתן לקרוא על אזרחים חללי פעולות איבה ולהדפיס את קורות חייהם. עמדות מוצבות בכנסת ישראל, בהר הרצל בסמוך לאנדרטה ובסניף המוסד לביטוח לאומי בירושלים).
 
המידע זמין גם עבור רשויות מקומיות ומוסדות, לצורך הנצחה מקומית. לשם כך יש לקבל אישור המוסד לביטוח לאומי, בפנייה לאגף לנפגעי פעולולת איבה. בטלפון: 6463244 - 02.
 
 
6. אנדרטה
שמות האזרחים חללי פעולות איבה נחקקו על גבי האנדרטה המרכזית בהר הרצל. מידי שנה מתבצעת חקיקה של שמות חדשים על גבי האנדרטה בהר הרצל ובמידת הצורך מתבצעים תיקונים.
רשימת השמות המעודכנת מועברת מדי שנה להקרנה בערב יום הזיכרון בערוץ 33.
 

אנדרטה לזכר אזרחים חללי פעולות איבה, הר הרצל ירושלים